Friday, 31 March 2017

KDI - turundus

KDI - reklaambänner


Overlocki seadistamine


Nüüd kui KDI sai Mondolt uue overlock õmblusmasina oli tarvis see ka ilusti tööle seadistada. Kuna kõik masinad, olenevalt firmast, on natuke erinevad, siis oli KDI ostetud Juke masina seadistamisega natuke tegemist. Ka Night ei teadnud täpselt kust niidid peavad jooksma.
Uurisin õpetusi ja vaatasin youtubest videoid ja sain masina lõpuks töökorda. Hiljem kutsus Olivia kohale spetsialisti ja tuligi välja, et minu seadistus oli päris õige.
Selleks, et iga kord seadistamiseks spetsialisti ei peaks kalli raha eest kutsusma, tegin niitide jooksmisest KDI-le pildid ja printisin välja.

Müügi ja tootekataloogide koostamine

Kuna KDI-l puudusid korralikud müügi-ja tootekataloogid siis võtsin enda tööks need valmis teha. Detailne tootekataloog on vajalik nii KDI-le endale ja ka selleks, et tellija teaks täpselt mis toote ta saab ja et toodete mõõdud oleksid kindlasti paigas. Müügikataloogi valmistasin sellise, mis annab esialgse info toodetest ja ka räägib väga olulise loo kuidas KDI on saanud oma alguse ja kes neid tooteid teevad.


KDI müügikataloogi esileht

Banana Boat

Minu üks peamisi KDI-ga seotud ülesandeid oli leida neinde toodetele poed kes sooviksid KDI tooteid müüa. Käisin läbi kohalikud käsitöö turud ja otsisin internetist poode. Kampalas on käsitööpoodide kett nimega Banana Boat. Sain Banana Boati juhataja kontakti ja peale mitmeid telefonikõnesid saatsin Banana Boati juhatajale KDI toodete kataloogi. 
Juhatajale meeldisid KDI tooted ja leppisime kokku, et nad teevad esimese proovitellimuse. Vastavalt tellimusele vaatavad kuidas tooted müüvad ja siis saab juba pikemaajalise koostöö kokku leppida.
Kuna sarnaseid tooteid turul juba on, siis on väga oluline, et toodetega oleks kaasas ka lugu, kes neid tooteid valmistavad ja kuidas KDI oma alguse on saanud. 
Selleks tegime KDI naistest pildid ja valmistasime reklaamsildid toodete külge ja ka reklaambännerid mis lähevad poodi riiulitele. Päev enne minu Kampalast lahkumist saigi KDI Banana Boati tellimus valmis. Viisin tooted poodi ja juhataja lubas tooted enne üles panekut üle vaadata. Kuna mu viisa tähtaeg lõppes ja pidin Ugandast tagasi Keeniasse sõitma siis kahjuks mul ei olnud võimalik näha tooteid riiulitel. Õnneks tuleb mais soomlasest vabatahlik Maria KDI-sse appi ja tema saab ka Banana Boatiga koostööl silma peal hoida.

Vaatame koos üle Banana Boati värskelt valmis saanud proovitellimust.
Näiteid erinevatest Kitenge kangastest.

Näited osadest Banana Boati proovitellimuse toodetest.

Tootesildid

Reklaambänner

Nautisin Ugandas veedetud aega väga. Töö oli väljakutseterohke ja suutsin lühikese aja jooskul saavutada palju selleks, et KDI kui ettevõte kasvada saaks. 





Thursday, 9 March 2017

Uus õmblusmasin

Kuna Mondo oli suutnud KDI-le natuke toetusraha koguda, siis tegime naistega koosoleku kus arutasime kuidas toetusrahale KDI jaoks kõige otstarbekam kasutus leida.
Kuna riiete kvaliteetsemaks õmblemiseks on tarvis overlock tüüpi õmblusmasinat mida KDI-l ei olnud ja ka kohalik klientuur oli Olivia sõnul tihtipeale käinud KDI-s küsimas just overlock õmblust, siis otsustatigi, et selline masin oleks kõige parem.

Mondolt sai KDI masina ostuks heakskiidu ja ostsime alllinnast masina ära. Naised on masina üle väga õnnelikud ja juba reedel teeb Night Oliviale esimese overlock koolituse.

Olivia uue overlockiga





Tuesday, 7 March 2017

KDI

Sotsiaalmeedia


Vaatasin üle KDI töötaja Olivia poolt tehtud sotsiaalmeedia postitused ja selleks, et pilte paremaks saada kutsusin minuga ühes külalistemajas elavad poola fotograafi Aleksandra Dynase Oliviale väikest fotokoolitust tegema.

Kangad


Naised õmblevad tooteid peamiselt aafrika kangastest. Asjade jaoks, nagu käekotid, pajakindad jne. ostavad naised ise materjali ja õmblevad müügiks need valmis. Riiete õmblemisega on keerulisem, sest enamasti õmblevad naised riideid võetud mõõtude järgi ja piltidel toodud täpselt samasuguseid kangaid pole kliendi jaoks enamjaolt saada. Selleks, et klient sobiva kangaga riideeseme saaks peab ta selle kanga ise Kampalast kaasa tooma. Selline korraldus on aga paljude klientide jaoks vastuvõetamatu.
Naistega peetud koosolekul tegin ettepaneku väikese kangalao tekitamiseks. Naised olid selle mõttega nõus, ning ostsime 120 jardi erinevaid kangaid. Nüüd saavad kliendid 10 kanga vahel valida.

Aliinega kangaid valimas

Uuenduskuur



Ammune KDI vabatahtlik Vivienne kes Saksamaal KDI tooteid müüb oli samuti Kampalas KDI-d külastamas. Otsustasime Viviennega, et teeme KDI poes natuke puhastustööd ja remonti. Tõstsime kogu poe kraamist tühjaks ja värvisime üle koledamad poe seinad.

Lisaks koristamisele ja värvimisele parandasin ära vana raadio ja Vivienne hoolitses ka Olivia väikse poja Brightoni eest.


Monday, 27 February 2017

Saabumine Ugandasse

Kuna minu lähetus hõlmab ka tegevusi Ugandas, siis 15. veebruari varahommikul asusin Uganda poole teele.

Shianda asub Uganda piirist ainult 70km kaugusel. Sõitsin Shiandast matatuga Mumiasse ja Mumiasest edasi Uganda-Keenia piirilinna Busiasse. 

Piir sai ilusti ületatud ja Busiast Kampalasse jäi veel 200km sõitu. Boda(mootorratta takso) viis mind matatu peatusesse Otsustasin, et saagu mis saab, mina matatuga nii pikka teed ette ei võta. Sõitsin bodaga piiri äärde tagasi, et hääletada ennast mõne mööduva suure bussi peale. Risk tasus ennast ära ja õnneks oligi kohe suur buss Tansaaniast mind piiri ääres ootamas ning sain mugavalt Kampalasse. 

Uganda ja Kampala paistsid kohe silma oma rohelusega. Kampala on suur linn kus elab mitu miljonit inimest ja tänavad kubisevad inimestest kes midagi müüvad või kuhugile tõttavad. 




Ööbin vabatahtlikega tegelevas organisatsioonis Ugandan Pioneers Assosiation(UPA) ja sealne kontaktisik Sam tuli mulle bodaga vastu. Olin nüüd juba pikalt, kaks pool kuud, elanud omapead ja harva kohtunud mzungudega(valge inimesega) kuid UPA maja kubises peamiselt euroopast pärit mzungudest. UPA-sse on tulnud vabatahtlikeks umbes kümmekond inimest erinevatelt maadelt nagu: Hollandist, Saksamaalt, Hispaaniast, Jaapanist, Soomest, Belgiast ja Poolast. Peamiselt on vabatahtlikud pedagoogilise haridusega ja nende projektid ongi seotud Uganda koolidega, kus nad tunde annavad. Seltskond on tore ja saame algusest peale väga hästi läbi.

Vabatahtlikud: vasakult: Tobi, Amara, Thomas, Silvi, Jan
Kampalas on minu tööülesanneteks kohaliku õmblustöökoja Kampala Disabled Initiatives (KDI) müügi parendamine ja tootekataloogi välja töötamine. Tegemist on väikse õmblustöökojaga, kuid seal töötavad naised on väga võimekad. Varasemalt on siin käinud neid koolitamas moelooja Liina Viira, kelle abil on välja töötatud väga ilusad aafrika kangastest tooted.
Kampala Disabled Initiatives pood/töökoda

Minu eesmärgiks on sõlmida jätkusuutlikud kokkulepped kohalike poodidega kes oleksid antud toodetest huvitatud. Turistidele ja vabatahtlikele need tooted väga meeldivad ja seetõttu alustangi poodidega millede sihtgrupp ongi sellele vastav.

Loomulikult tähistasime ka Kampalas Eesti Vabariigi aastapäeva. Kuigi eestlasi siin palju ei ole, siis siiski saime kokku grillisime natuke liha ja mõtlesime Eesti peale.